ד"ר שנטל זיתון אזוגי

ד"ר שנטל זיתון אזוגי מומחית לרפואת עור ואסתטיקה

הזדקנות העור

הזדקנות העור הינו תהליך בלתי נמנע ומתחיל בהדרגה מגיל 25.

ישנם 2 סוגים של הזדקנות העור: 

הסוג הראשון נובע מגורמים חיצוניים, והעיקרי הינו השמש (Photo-aging). קרינת האולטרה סגולים אחראית על הופעת כתמי עור, קמטים ורפיון העור.

בנוסף הקרינה עלולה לגרום להתפתחות סרטני עור. עישון, שתיית אלכוהול, זיהום האוויר וחוסר שינה, הינם גם גורמים חיצוניים להזדקנות העור.

הסוג השני נובע מגורמים כרונולוגיים, גנטיים והורמונאליים.
בגיל המעבר, חוסר האסטרוגנים הינו גורם נוסף שבא להחמיר את מצבו של העור.

כתוצאה מירידת יצור הקולגן בדרמיס, העור נהיה יותר דק ופחות גמיש, רפוי ומקומט. העור יותר יבש וגוונו חיוור ליד כתמים חומים. על השינויים העוריים, באים להתאסף שינוי עצמות, שומן ושריר תת עוריים, עם גרימת איבוד נפחים ורפיון.

אז איך שומרים על צעירות עורנו?

למרות ריבוי הטיפולים  האסתטיים המאפשרים להפחית סימני ההזדקנות, הגישה הטובה ביותר הינה לשמור על התנהגות מונעת נזקים חיצוניים ולהימנע כמה שניתן מחשיפה לשמש ולהיעזר במסנני קרינה על אזורי עור החשופים, להפסיק עישון, שתיית אלכוהול, להקפיד על תזונה נכונה, פעילות גופנית, ושינה מספיקה.

ישנם בשוק תכשירים Antiaging רבים, והעיקרים שהוכיחו את עצמם מדעית כיעילים הינם ניגזרי ויטמין A חומצית (RETIN-A), החומצות אלפא הידרוקסי (AHA), ויטמין C וחומצה הילורונית.

טיפולי לייזר, פילינג עמוק, מתיחת פנים המבוצעים ע"י רופאים וכירורגיים פלסטיים מביאים תוצאות מרשימות, אבל במחיר של היעדרות משגרת החיים לתקופה די ארוכה, כאבים וסיכוי גבוה של תופעות לוואי, סיבוכים וצלקות לא מבוטלים.

ב-15 שנים האחרונות, התפתחו שיטות טיפוליות פחות פולשניות העונות לדרישת המטופלים אשר מעוניינים גם ביעילות וגם בתופעות לוואי מתונות והחלמה מהירה,
כגון הזרקות בוטוקס וחומצה הילורונית, טיפולי גלי רדיו ובאחרונה החדרה לעור של חוטים נספגים.

הזרקות חומצה הילורונית

חומצה היאלורונית או הילורונן (Hyaluronic Acid) היא  פולימר פחמימתי המצוי בכל הגוף, ברקמות חיבור, רקמות אפיתליות ועצביות. 

הילורונן מעורב בתיקון הרקמה ובריכוז הבריא של מולקולות מים בתוכו. תפקידו העיקרי הוא שמירת על נפח העור ועל לחותו. מאסת  ההיאלורונן פוחתת עם הגיל.

מזה כ-20 שנה הוחל שימוש בחומצה הילורונית  בארופה כטיפול  במילוי קמטים ברפואה אסתטית. 

החומצה ההיאלורונית  מופקת בתהליך של פרמנטציה בקטריאלית ואינה מכילה חלבונים ממקור חי, ולכן אינה גורמת לתגובות אלרגיות אצל המטופלים.

החומצה ההילורונית הטיבעית מתפרקת בגוף תוך זמן קצר, לכן היצרנים המציאו שיטות של הצלבת שרשראות הפולימר (Cross linking) המעכבות את הפירוק האנזימטי ומאפשרות הערכת זמן נוכחותו של החומר באזור המוזרק ל-6 עד עד שנתיים, זמן שיכול להיות שונה מבנאדם לבנאדם, וגם לפי סוג החומר, האזור המוזרק, ועוד הרבה נתונים אחרים כמו עישון, וחשיפה לשמש.

לחומצה הילורונית פרופיל יותר בטיחותי מאשר חומרי מילוי אחרים בשוק: במקרים של אי שביעות רצון של המטופל, החומר לא ישאר לנצח, בניגוד למה שרואים עם החומרים הקבועים כמו הסיליקון. בנוסף ניתן להמיס את החומר  תוך כמה שעות ע"י הזרקת אנזים מפרק חומחה הילורונית  בשם הילורונידז.

אינדיקציות של הזרקת חומצה הילורונית:

מילוי קמטים:  צידי האף (נזולביאלים), בין הגבות (גלבלה), וסביב הפה (קמטי עישון, מריונטים) ועוד… 

מילוי שקיים: מתחת לעיניים, אזור הרקות, צלקות ועוד… 

החזרת נפחים: לדוגמה  לחיים, שפתיים, גבות, גב כפות ידיים

עיצוב אזורים שונים בפנים: עצמות לחיים, שפתיים, סנטר, קו הלסת, אף.

שיפור מרקם העור והחזרת לחות ( SKIN BOOSTERS): פנים, צוואר, מחשוף, גב כפות הידיים.

איך מזריקים?

לאחר מריחת קרם אל-חש, או ישירות, באזורים שרוצים למלא, בעזרת מחט, או במיקרוקנולה 

קנולה הינה מחט קהה וארוכה. היא מאפשרת מילוי שטחים נרחבים מנקודת דקירה אחת וכך מפחיתה סכוי הופעת טראומות ושטפי דם הנגרמים מהזרקה עם מחט בנקודות רבות. 

כדי להחדיר את הקנולה, הרופא יוצר את פתח הכניסה במחט, ולאחר הוצאת המחט, מחדיר את הקנולה. 

תופעות לוואי אפשריות

קיימות מספר תופעות לוואי נפוצות כגון: אדמומיות, נפיחות, כאב מקומי, גרד, או עיקצוצים, שטפי דם, שינוי צבע העור באזור ההזרקה. בדרך כלל תופעות אלו  הינן קלות וחולפות תוך ימים ספורים.

דווחו מקרים נדירים מאוד של סיבוכים: זיהום, רגישות, גרנולומות (גושים אדומים), ונמק. במקרים האלה ההמלצה היא לגשת לרופא המטפל לייעוץ. 

במקרה של זיהום מקומי נהוג לתת אנטיביוטיקה. היווצרות גושים או טעויות בהזרקה ניתנות לטיפול בקלות בעזרת אנזים היאלורונידאז. 

התוויות נגד

ככלל, נמנע מהזרקה לתוך אזורים דלקתיים, זיהומים או עם הרפס פעיל, מטופלים עם רקע של הרפס יטופלו בתרופות נוגדות לפני ואחרי הטיפול. 

בהעדרות של מחקרים רפואיים לגבי תהליך מילוי קמטים בהריון ובהנקה עדיף להמנע מלהזריק במצבים אלה.

 מטופלים אשר לוקחים מדללי דם יצטרכו להפסיקם שבועיים לפני ההזרקות אם מצבם הבריאותי מאפשר זאת ולאחר אישור רופא משפחה.

הזרקת בוטוקס

(BOTOX (botulinum toxin

למי זה מיועד?

בוטוקס מיועד לנשים וגברים כאחד, המוטרדים מקמטי הבעה המופיעים בין הגבות (קמטי זעף), בצידי העיניים (מניפה), ועל המצח. הוא עוד יותר מתאים לאנשים צעירים המעוניינים למנוע את התפתחותם של הקמטים האלה. 

קמטי ההבעה נגרמים ע"י התכווצות השרירים המלווים את הבעת הפנים המבטאת את רגשותינו. התכווצות שרירים זו גורמת להיווצרות קמטי הבעה בכמות, במיקום ובעומק שונים מאדם לאדם, עקב הבדלים גנטיים בחוזק השרירים ואיכות העור, וכן בכמות קרינת השמש לה נחשפנו בהתאם לאורך חיינו  ושנצברה בעורנו.

בוטוקס (בוטולינום טוקסין) הינו "רעלן" (להבדיל מ"רעל"),  שחוסם העברת מסרים בין העצב לשריר. בניגוד לחומרי מילוי, הוא לא משפיע ישרות על הקמטים, אלא מרפה את השרירים הגורמים להיווצרות קמטי הבעה, ומבצע סוג של "התעמלות הפוכה". באופן עקיף הקמטים נעלמים או נמנעים כתוצאה "מתת פעילות" של שרירים אלו. 

השיפור הקליני נראה לעין כשבוע עד שבועיים אחרי ההזרקה.

הפנים נראות יותר שלוות, יותר חלקות, יותר צעירות!. 

תופעות הלוואי נדירות ולרוב ניתן לחזור לשגרת החיים מיד אחרי ההזרקה. יתכנו מקרים של נפיחות ושטפי דם באזור ההזרקה החולפים תוך מספר ימים, ובמקרים נדירים מאוד (שעד היום לא ארעו אצל מטופליי) צניחת עפעף, החולפת תוך מספר שבועות. 

 השפעתו של הבוטוקס מכסה תקופה של בין שלושה ל שישה חודשים.

 אם מקפידים לבצע טיפולי בוטוקס כפעמיים בשנה, השרירים המוזרקים נחלשים בהדרגה, ובנוסף העור משתכם בהדרגה,  ומעבר לשיפור הקמטים הדינמיים ( בעת ההבעה), ניתן גם כן לראות עם הזמן שיפור הדרגתי בקמטים הסטטיים, אם הם לא עמוקים מדי. במידה וקמטים עמוקים מאוד, מומלץ לשלב עם מילוי הקמטים בחומצה היאלורונית לקבלת תוצאה אופטימלית.

טיפול בגלי רדיו

פותח ע"י חברה סינרון קנדלה,ומציע דרך לא פולשנית לשפר מרקם העור במקרים של קמטים או בצלקות של אקנה, וגם למצק את העור הרפוי.
לעומת הטיפולים הקלאסיים בלייזר או פילינג עמוק.בשילוב של שתי האפליקציות באותו המכשיר גלי רדיו, סבליים וסאבלייטיב, ניתן לבצע טיפול
להתחדשות העור עם זמן החלמה קצר של מספר שעות עד יומיים, , המאפשר חזרה מהירה לשגרה.

SUBLIME

הסאבליים משתמש בקומבינציה ייחודית של אור אינפרה אדום וגלי רדיו ביפולרי הגורמים לחימום הדרמיס, עם סיכוי נמוך מאוד לתופעות לוואי,
וללא זמן החלמה, ומאפשר שיפור בקמטים ומיצוק העור, דרך יצירת קולגן חדש וכיווץ סיבי הקולגן הישן.

סידרה של 5 טיפולים חודשיים מומלצת לקבלת תוצאות אופטימאליות, ולאחר מכן, מומלץ טיפול תחזוקתי כל חצי שנה.
הטיפול מתאים לאזורים הרפויים של הפנים כולל מתחת לעיניים, אזור הגבות, וצידי האף.

סבליים אינו תחליף למתיחת פנים המסורתית, אבל הינה בהחלט אלטרנטיבה טיפולית מצויינת למטופלים שאינם מעוניינים  בכירורגיה פולשנית.
סבליים הינו טיפול מהיר ואפקטיבי לרפיון עור קל, מתאים לכל סוגי וגווני העור.
הוא מתאים במיוחד למטופלים עסוקים שאינם מעוניינים בהוצאות,זמן החלמה, וסיכונים של הכירורגיה המסורתית.
סבליים משתלב מצויין עם טיפולים בחומרי מילוי ובוטוקס.

SUBLATIVE

הסבלייטיב ( או אי מטריקס) מספקת אנרגית גלי רדיו הגורמת לפציעות מבוקרות ללא דימום, ולאחר מכן תהליך הריפוי ישפר את מרקם העור
ללא  גרימת נזק כפי שניתן לראות עם טיפולי לייזר.
סבלייטיב משפר קמטים וקמטותים, צלקות של אקנה, סימני מתיחה, ובכלל מרקם העור ,הטיפול בסבלייטיב מתאים לכל גווני העור.
זמן הטיפול כ- דקות 30 לפי האינדיקציות והשטח לטיפול.רצוי למרוח לפני הטיפול קרם אל-חש (שאפשר למרוח בבית). אחרי הטיפול,
העור המטופל אדום ולעתים נפוח עם תחושת צריבה. זמן ההחלמה קצר, ממספר שעות עד יומיים, הרבה יותר קצר מאשר טיפולי לייזר או פילינג.

מומלץ בין 3 עד 6 טיפולים חודשיים, כדי להגיע לתוצאות טובות, במקרה של טיפול בהזדקנות העור, מומלץ להמשיך טיפולי תחזוקתי כל חצי שנה.

אני מזמינה אותך לייעוץ ואבחון דרמטולוגי ויחד נוכל לבחור את הטיפול המתאים לך.